Türkiye Gerçekten Dünya Fındık Devi mi?


Halk arasında yıllarıdır söylenen bir söz var, “Biz Fındıkta Dünya Deviyiz”, acaba gerçek mi, yoksa sadece bir söylentiden ibaret mi ? sorusu uzun zamandır kafamı meşgul ediyordu. Kafamda duracağına, kağıtta dursun istedim… Buyurun beraber bakalım:

(Bu araştırma sadece “Biz Fındık Üretiminde Dünya Devimiyiz?” sorusuna yanıt aramaktadır, sektörün zorlukları, maliyet, kotalar, rekabet şartları vb… konular dikkate alınmamıştır)

Uluslar arası Ticaret Merkezi Gümrük Verilerine İstinaden; 2011 yılında Fındık Yetiştiricisi Ülkeler, Dünya’ya toplam 1.4 milyar Dolar değerinde Fındık satmıştır. Bu rakam 2010 yılına göre %25,8 artış göstermiştir. Türkiye 2011 yılında Dünya’ya toplam 1 milyar dolar civarında fındık satmıştır. Bu rakam geçen seneye göre %16,7 artış göstermiştir. Türkiye 2011 yılında, dünya fındık ihracatının %71 ini gerçekleştirmiştir.

Birim Fiyatlara bakılacak olursa, 2011 yılında Dünya ülkeleri Fındığın kilosunu ortalama 6,95 dolardan ihraç etmiştir. Türkiye kilosunu ortalama 7,12 dolardan ihraç etmiştir.

2011 yılı Fındık ihracatımızın toplam ihracatımız içerisindeki payı % 0,7 dir.

2011 yılında en fazla fındık sattığımız ülke İtalya’dır (%28) , Ardından Fransa ve Almanya gelmektedir.

En Fazla Fındık İthal eden Ülkeler:

2011 yılında Dünya’daki en büyük fındık alıcılarına baktığımızda Almanya birinci sırada gelmektedir, Dünya fındık ithalatının %30 unu gerçekleştirmiştir, ardından %16 ile İtalya ve %9 ile Fransa gelmektedir. Tabi bu ülkelere en fazla fındığı Türkiye satmıştır.

Rakiplerimiz:

Fındık ihracatında en yakın rakibimiz Gürcistan olarak karşımıza çıkıyor, Gürcistan’ın 2011 yılında toplam Fındık ihracat tutarı 125 milyon dolar civarındadır ve bir önceki yıla göre %148 oranında artış göstermektedir. Gürcistan, Dünya fındık ihracatının %9 unu gerçekleştirmiştir.  Gürcistan’ın Fındık sattığı ülkeler ve yüzdeleri aşağıdaki tabloda görünmektedir.

İkinci en yakın rakibimiz ise İtalya’dır. 2011 yılında 104 milyon dolar civarında fındık ihracatı yapmıştır. Bir önceki yıla göre %16 artış göstermiştir. Dünya fındık ihracatının  %7 sini gerçekleştirmiştir.

Ancak, rakamlarda dikkatimizi çeken bir nokta; İtalya hem alıcı hem de satıcı durumundadır. İtalya’yı daha ayrıntılı incelediğimiz zaman ortada garip durumun olmadığı, alıp – satmak için değil, kendi ihtiyacı için aldığı görünüyor.

Tüm bu verilere dayanarak Türkiye’nin bir Fındık devi olduğu ve Uluslar arası Fındık Piyasasında tekel satıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak fiyat belirleme aşamasında iplerin tam anlamıyla Türkiye’nin elinde olduğu söylemek doğru olmayabilir, zira Fındık ithal eden ülkelerin dağılımına baktığımızda Almanya, İtalya ve Fransa toplam pazarın %55 ini oluşturuyor. Dolayısıyla, bu üç ülkenin uluslar arası fiyatın belirlenmesinde etkin olduğunu düşünüyorum.

İsmail SARITAŞ, istatistikçi , 22/11/2012

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s